Hľadajte najlepšie ponuky leteniek

Arménsko Akdamar

Počasie Arménsko Akdamar


Arménsko Akdamar je malý ostrov v jazere Van, ktorý sa nachádza v Arménsku. Ostrov je známy predovšetkým pre svoj kostol, ktorý bol postavený v 10. storočí a ktorý je symbolom arménskej kresťanskej kultúry.

Počasie v Akdamare je ovplyvnené jazerom Van a horskými masívmi, ktoré ho obklopujú. Letá sú teplé a suché, s teplotami, ktoré sa môžu pohybovať od 25 do 35 stupňov Celzia. Zimy sú chladné a mrazivé, s teplotami, ktoré sa môžu klesnúť až k -20 stupňom Celzia. V máji a júni môžu pršať silné búrky, ktoré môžu spôsobiť záplavy a ďalšie problémy.

Najlepšie obdobie na návštevu Akdamaru je medzi júlom a augustom, keď je najteplejšie počasie a jazerom môžete plávať a vychutnať si krásy ostrova. V zime môžu cesty byť uzavreté kvôli snehu a ľadu, takže je lepšie návštevu plánovať počas teplejších mesiacov.

Akdamar je krásne miesto na návštevu. Má krásne krajiny a históriu a nenájde sa tu príliš mnoho turistov. Počasie v tomto regióne môže byť miestami drsné, ale to neznamená, že by ste nemali navštíviť tento nádherný ostrov v jazere Van.


Dovolenka Arménsko Akdamar


Arménsko Akdamar - Klenot kultúrnej dedičiny

Akdamar je neveľký ostrov so zachovalým stredovekým kostolom, ktorý patrí k najkrajším a najzaujímavejším miestam v Arménsku. Kostol svätého Krištofa na ostrove bol postavený v 10. storočí a stále pútavými freskami a ornamentálnymi vyobrazeniami okúzľuje turistov z celého sveta.

Výlet na Akdamar

Akdamar je situovaný v jazere Van v provincii Bitlis v západnej časti Turecka, blízko hranice s Arménskom. Pre turistov je možné sa na ostrov dostať lodou, ktorá vyráža z mesta Gevaş cez letné mesiace. Lodná plavba trvá asi 45 minút a má niekoľko zastávok v blízkom okolí jazera Van. Ak chcete zažiť niečo skutočne unikátne, prihláste sa na nočnú plavbu, pri ktorej môžete obdivovať krásy jazera Van a okolitej prírody za sviatelného jasu hviezd a mesiaca.

Kostol svätého Krištofa

Kostol svätého Krištofa bol postavený kráľom Gagikom I. v 10. storočí. Vďaka nepretržitému úsilí arménskych historikov a umelcov sa podarilo zachovať klenotnicu fresiek a ornamentov na jeho stenách. Najzaujímavejšie vyobrazenia sú na stenách hlavnej loďky a predstavujú príbehy z Biblie a Arménskej histórie. Vo vnútri kostola sa nachádza aj nádherná rěznovýtka. V roku 2007 bol kostol svätého Krištofa zahrnutý na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Akdamar nie je jediným starobylým miestom v okolí jazera Van. V tejto oblasti sa nachádza množstvo stredovekých kostolov, bývalých kláštorov a hrobov arménskych kráľov. Navštívte napríklad kláštor Varagavank, ktorý je vzdialený asi 10 kilometrov od Akdamaru alebo stredoveké mesto Ani, ktoré bolo v 10. storočí kráľovskou rezidenciou a teraz je pustným rušným.

Arménsko je na turistický radar stále častejšie a unikátny ostrov Akdamar patrí k najkrajším miestam, ktoré si v tejto krajine môžete prezrieť. Okrem nádherného pobytu priamo na ostrove, je tu množstvo ďalších nemenej zaujímavých miest v jeho blízkosti, ktoré určite stoja za návštevu.


Letenka Arménsko Akdamar


Akdamar je malý ostrov v jazere Van na východnom Turecku. Ostrov je neobydlený a jeho jedinou budovou je imanom oslávený kláštor Svätého kríža. Tento kláštor je rozsiahlym zdrojom arménskej histórie a kultúry.

Nedávno boli letenky do Arménska uvoľnené a to prinieslo možnosť pre cestovateľov navštíviť túto krásnu oblasť. Akdamar je jedno z miest, ktoré by nemali chýbať na zozname turistov.

Letecká spoločnosť Turkish Airlines teraz ponúka priame lety do Yerevanu, hlavného mesta Arménska. Z Yerevanu sa môžete dostať na Akdamar buď cestou súkromného minibusu alebo autobusu alebo si prenajať auto v meste.

Cesta na Akdamar je dlhá a ťažká, ale určite stojí za to. Budete musieť prejsť približne 4 hodiny, mnoho kilometrov pôsobivých prírodných krajín a nádherných údolí. Po príchode na Akdamar ochutnáte úžasnú kuchyňu s miestnymi jedlami, ktoré sú populárne nielen pre skvelú chuť, ale aj pre ich zdravotné výhody.

Kláštor Svätého kríža, ktorý je na Akdamare, je jedným z najstarších a najdôležitejších kláštorov v Arménsku. Je inšpirovaný krásou okolitých prírodných krás a jeho architektúra je pozoruhodným príkladom arménskeho stredovekého umenia.

Kláštor bol postavený v 10. storočí kráľom Gagikom I. a bol kedysi domovom pre mníchov a mníšky. V súčasnej dobe je kláštor Svätého kríža popredným miestom púte pre kresťanov z celého sveta a podľa legendy sa nachádza na mieste, kde sa zjavil Ježiš Kristus.

Návšteva Akdamaru je dokonalým spôsobom, ako objaviť Arménsko a vychutnať si krásnu prírodu a históriu tejto krajiny. Letenky do Arménska sú teraz cenovo dostupné, tak neváhajte a vyberte si svoju cestu na Akdamar, ktorá určite okúzli vaše zmysly a pamäť na túto cestu vám zostane na celý život.


Ubytovanie Arménsko Akdamar


Akdamarský kláštor, taktiež známy ako kláštor Kněžny Jany Ruzajské, je historické miesto, ktoré sa nachádza na ostrove Akdamar, ležiacom v jazere Van v Turecku. Kláštor pochádza z 10. storočia a bol postavený kráľom Gagikom I. s cieľom uctenia Svätej krvi a Svätej krížovej cesty. Kláštor je považovaný za jeden z najdôležitejších príkladov arménskej architektúry a kultúry a bol vyhlásený za Pamiatku svetového dedičstva UNESCO.

Akdamarský kláštor ponúka turistom rôzne možnosti ubytovania. Okrem tradičného ubytovania v hoteloch a pensionoch v blízkosti jazera Van, turisti môžu využiť aj ubytovanie priamo na ostrove Akdamar. V blízkosti kláštora je k dispozícii niekoľko kempov, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť prespať pod holým nebom. Toto ubytovanie je ideálne pre tých, ktorí hľadajú autentický zážitok a zároveň chcú prespať na úplne jedinečnom mieste.

Akdamarský kláštor ponúka návštevníkom aj možnosť stravovania. V okolí kláštora je niekoľko reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú tradičné arménske jedlá a nápoje. Okrem toho je možné zakúpiť si aj piknikový koš s miestnou kuchyňou, ktorý si môžete zobrať so sebou priamo na ostrov.

Pre tých, ktorí majú radi prírodu a adrenalinové zážitky, je v blízkosti kláštora možné vyskúšať si rôzne outdoorové aktivity ako napr. túry po okolí, jazdu na koni, rafting a iné vodné športy.

Akdamarský kláštor je miesto, ktoré určite stojí za návštevu. Vďaka svojej jedinečnej histórii a architektúre ponúka turistom skutočne neopakovateľný zážitok. Ak hľadáte netradičné ubytovanie, určite si nechajte ujsť možnosť prespať priamo na ostrove Akdamar. Tento zážitok rozhodne stojí za to.


Najčastejšie otázky a odpovede Arménsko Akdamar


1. Čo je Arménsko Akdamar?

Arménsko Akdamar je malý ostrov v jazere Van v juhovýchodnej časti Turecka, ktorý je známy svojou krásnou Arménskou katedrálou sv. Kríža.

2. Kedy bola katedrála postavená?

Katedrála sv. Kríža bola postavená v 10. storočí.

3. Prečo je katedrála taká dôležitá pre Arméncov?

Katedrála sv. Kríža predstavuje jeden z najvýznamnejších symbolov kresťanskej identity Arménska a má veľký historický a náboženský význam.

4. Prečo bola katedrála dlhé roky zatvorená pre verejnosť?

Počas 20. storočia došlo k politickým napätiam medzi Tureckom a Arménskom a katedrála bola dlhé roky zatvorená pre verejnosť.

5. Je katedrála dnes otvorená pre návštevníkov?

Áno, katedrála bola v roku 2010 otvorená pre návštevníkov po rozsiahlych rekonštrukčných prácach.

6. Je návšteva katedrály bezpečná?

Áno, návšteva katedrály je bezpečná a ostrov bol považovaný za bezpečnú destináciu pre turistov.

7. Aké sú vstupné poplatky?

Vstupné poplatky sa líšia v závislosti od veku a krajiny pôvodu návštevníka, ale zvyčajne sa pohybujú od 15 do 30 TRY (turecká lira).

8. Je možné si v katedrále objednať odborné vedenie?

Áno, je možné si objednať odborné vedenie v katedrále, väčšinou vyučované v angličtine alebo turečtine.

9. Kedy je najlepší čas na návštevu katedrály?

Najlepším časom na návštevu katedrály je v jarných alebo jesenných mesiacoch, keď sú teploty mierné a nie je príliš veľa turistov.

10. Aké sú ďalšie turistické atrakcie v okolí?

V blízkosti ostrova Arménsko Akdamar sa nachádza množstvo ďalších turistických atrakcií vrátane jazera Van, Národného parku Nemrut Dagi, Arménskej apoštolskej cirkvi v Van a veľa ďalších pamiatok a zaujímavostí.


Najkomplexnejšia online ponuka letov

Záruka za najvýhodnejšiu cenu

Desaťtisíce spokojných zákazníkov

Najvýhodnejšie lety po celom svete

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky