Hľadajte najlepšie ponuky leteniek

Saudská Arábia Mada'in Saleh

Dovolenka Saudská Arábia Mada'in Saleh


Saudská Arábia má na svojom území množstvo zaujímavostí a miest, ktoré stoja za návštevu. Jednou z nich je archeologické miesto Mada'in Saleh nachádzajúce sa v provincii Al-Madinah.

Mada'in Saleh, ktoré je tiež známe ako Al-Hijr, je historické miesto, ktorého vznik sa datuje až do 1.storočia pred n.l. V minulosti bolo toto miesto významným obchodným a kultúrnym centrom. Mesto bolo obývané Nabatejským ľudom, ktorí boli zručnými obchodníkmi a staviteľmi. Ich najvýznamnejšou pamiatkou, ktorá sa do dnešných čias zachovala, je Al-Khuraymat, obchodná zastávka na ceste medzi Južným Arábii a Sýriou.

Mada'in Saleh sa skladá z viac ako 100 skalných hrobov a chrámov, ktoré sú vyryté do vápenca. Jedným z najznámejších a nádherných je Qasr al-Farid, vzácna socha Jazídy a Haya'anov. Niektoré hroby majú vchod založený na dvoch pilieroch, iné sú zdobené krásnymi reliéfmi. Hlavnou atrakciou sú však dve skalné stráže, ktoré stojí pri vstupe do Mada'in Saleh. Sú to Qasr al-Bint a Jabal Ithlib.

Cesta do Mada'in Saleh, trvá asi 4 hodiny jazdy autom z Mediny, ale výlet sa rozhodne oplatí. Okrem krásnych skalných hrobov tu nájdete aj múzeum a návštevníkov môžu prejsť zrekonštruovanými starobylými domami. Vstup do archeologického miesta je povolený len s turistickým sprievodcom.

Saudská Arábia nie je pre turistov len miestom pre umenie a kultúru, ale aj pre nádherné a mohutné púštne krajiny, množstvo starobylých miest a bohatú históriu. Ak sa rozhodnete navštíviť Mada'in Saleh, budete svedkami zázraku minulosti a poznania odlišnej kultúry.


Letenka Saudská Arábia Mada'in Saleh


Ak hľadáte destináciu, ktorá kombinuje bohatú históriu a impozantné pamiatky, Saudská Arábia je ideálnym miestom pre vás. Mada'in Saleh, taktiež známe ako Al-Hijr, sa nachádza na severe Saudskej Arábie a je jedným z najvýznamnejších archeologických objavov na Arabskom polostrove.

Mada'in Saleh bolo v staroveku jedným z najdôležitejších miest osídlených Nabatejským kráľovstvom. Tento historický komplex, ktorý v roku 2008 bol zahrnutý do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, pozostáva z približne 130 skalných hrobiek, kašieľ, chrámov a iných budov.

Jednou z najväčších atrakcií Mada'in Saleh je skalná hrobka Qasr Al-Farid. Táto hrobka s tromi nádvormi a sarkofágom je považovaná za majstrovské dielo Nabatejskej architektúry. Okolo tejto hrobky sa nachádza množstvo menších skalných hrobiek, ktoré sú tiež zaujímavé.

Inou atrakciou je skalná socha Al-Khuraymat, ktorá predstavuje Nabatejskú bohyňu Al-Uzza. Táto socha je vysoká takmer 12 metrov a bola vytesaná do skaly v 1. storočí nášho letopočtu.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu, je návšteva Mada'in Saleh omamnou skúsenosťou. V komplexe sa nachádza množstvo údajov a inskripcií, ktoré odrážajú históriu tohto miesta.

Návšteva Mada'in Saleh je celkovo pomerne náročná, pretože sa nachádza na odľahlom mieste a prístup k nej je len cez pieskovú cestu. Avšak, umožňuje to aj tejto destinácii zotrvať v stave autenticity a zachovať svoju jedinečnú atmosféru.

Ak sa rozhodnete navštíviť Mada'in Saleh, bude pre vás najlepšou voľbou prílet do hlavného mesta Saudskej Arábie, Rijádu, a cestovanie na sever. Existujú niektoré spoločnosti ako Saudi Airlines, ktoré poskytujú lety do Rijádu.

V každom prípade, ak ste nadšeným cestovateľom a radi by ste objavovali neobvyklé destinácie, urobte si čas na návštevu Mada'in Saleh. Táto pamiatka je nielen dôležitou časťou histórie, ale aj úžasnou vizuálnou skúsenosťou.


Ubytovanie Saudská Arábia Mada'in Saleh


Saudská Arábia je známa ako púštna krajina, ale jej staroveké pamiatky ukazujú na bohatú históriu. Jednou z týchto pamiatok je Mada'in Saleh, starobylé mesto, ktoré bolo postavené Nabatejcami v 1. storočí pred n.l. a nachádza sa v provincii Al-Ula.

Mada'in Saleh bol kedysi významným obchodným centrom a dôležitým bodom na karavanných cestách medzi južným Arábom a severným Sýriou. Mesto bolo vytesané do červených skál a má podobný charakter ako slávne Petra v Jordánsku.

Návštevníci si môžu vychutnať pouličný život v starovekom meste a preskúmať jeho rôzne časti, vrátane obytných miestností, chrámov a pevností. Klenotom v Mada'in Saleh je Qasr al-Farid - krásny náhrobok s elegantnou hrobkou a sú jím zastúpené tiež obrovské skalné sochy, ktoré odrážajú náboženskú kultúru Nábatov.

Ďalšou atrakciou mesta je okolitá krajina púšte a skalnaté hory, ktoré sú vhodné na prechádzky a turistiku. Návštevníci sa musia pripraviť na horšie počasie, v zime sa teplota v noci môže dostať až k nule.

Vzhľadom k nedostatku infraštruktúry v tejto oblasti, je potrebné si zabezpečiť ubytovanie vopred. Najlepšie je rezervovať si ubytovanie v neďalekom meste Al-Ula, ktoré poskytuje rôzne možnosti pre turistov. V meste sa nachádza niekoľko hotelov a hostíl, ktoré ponúkajú rôzne typy ubytovania. Je však potrebné si uvedomiť, že turistické možnosti sú v tejto oblasti dosť obmedzené.

V neposlednom rade musia turisti zabezpečiť si povolenie na návštevu Mada'in Saleh, ktoré je zvyčajne k dispozícii u miestnych špecialistov na cestovanie alebo u cestovných agentúr. Pretože Saudská Arábia je moslimská krajina, turisti musia dodržiavať miestne zvyklosti a nosenie vhodného oblečenia. Okrem toho, alkohol nie je povolený a turisti nie sú povinní platiť žiadne dane pri návšteve tejto oblasti.

Všetky tieto faktory robia z Mada'in Saleh fascinujúcu a zaujímavú destináciu pre turistov, ktorí sú ochotní prekonať určité ťažkosti výmenou za jedinečné zážitky a pohľad do histórie tejto krajiny.


Najčastejšie otázky a odpovede Saudská Arábia Mada'in Saleh


Otázky:

1. Čo je Mada'in Saleh?
2. Kde sa nachádza Mada'in Saleh?
3. Aké sú vstupné poplatky do Mada'in Saleh?
4. Je potrebné získať víza na návštevu Mada'in Saleh?
5. Kedy je najlepší čas na návštevu Mada'in Saleh?
6. Aké sú hlavné atrakcie v Mada'in Saleh?
7. Ako sa dostať do Mada'in Saleh?

Odpovede:

1. Mada'in Saleh je historický archeologický komplex, ktorý obsahuje skalné obydlia a náhrobné stavby.
2. Mada'in Saleh sa nachádza na severozápade Saudskej Arábie, v provincii Al Madinah.
3. Vstupné poplatky sa líšia v závislosti od krajiny, z ktorej pochádzate. Pre väčšinu krajín sú poplatky okolo 100 SAR (26 USD).
4. Áno, je potrebné získať víza na návštevu Saudskej Arábie. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke saudského ministerstva turizmu.
5. Najlepší čas na návštevu Mada'in Saleh je v zimných mesiacoch (december až február), keď sú teploty nižšie a prostredie je príjemnejšie na návštevu.
6. Hlavné atrakcie v Mada'in Saleh sú skalné náhrobné stavby, skalné obydlia a pamiatky z obdobia Nabatejcov.
7. Najlepší spôsob, ako sa dostať do Mada'in Saleh, je lietadlom do Mediny a potom autom alebo autobusom do Mada'in Saleh. Cesta z Mediny trvá približne tri až štyri hodiny.


Počasie Saudská Arábia Mada'in Saleh


Saudská Arábia je krajina, ktorá je známa svojimi extrémnymi klimatickými podmienkami. Klimatické podmienky sú ovplyvnené geografickou polohou krajiny a zemepisnými charakteristikami. Najväčšou časťou Saudskej Arábie je púšť, kde teplota v lete často prevyšuje 40 stupňov Celzia. V tejto krajine sa nachádza aj množstvo pozoruhodných pamiatok, ktoré sa datujú do obdobia antiky. Jednou z týchto pamiatok je Mada'in Saleh.

Mada'in Saleh sa nachádza na severe krajiny a patrí medzi najvýznamnejšie archeologické miesta na Arabskom polostrove. Toto miesto poskytuje fascinujúci pohľad do histórie Saudskej Arábie. Stojí tu množstvo opevnených reštaúračných a obchodných stredísk, ktoré pochádzajú z doby Nabatejcov. Táto skupina bývalých obchodníkov a poľnohospodárov využila obchodné cesty, ktoré prechádzali cez ich územie a využili ich na rozvoj svojho obchodu.

V Mada'in Saleh sa stretneme s aridným podnebím, ktoré je charakteristické suchým a horúcim počasím. Extrémne teplé letá, kedy teploty často prekračujú 40 stupňov Celzia, kontrastujú s chladnými zimami. Teploty v zime sa pohybujú okolo 15 stupňov, ale v niektorých oblastiach môžu tiež klesnúť až na -5 stupňov Celzia. Naše dni na Mada'in Saleh sú preto zvyčajne slnečné, ale nočné teploty sú dosť nízke.

Saudská Arábia je známa aj svojimi prudkými dažďami, najmä v období monzúnu. V Mada'in Saleh ale prší iba veľmi zriedkavo, a to najmä v zime. Ak príde nejaký zrážky, je to najmä v oblastiach s vysokými horami.

V pozadí archeologických miest v Mada'in Saleh sa rozprestiera súvislá púšť. Kvôli extrémnym klimatickým podmienkam tu neexistuje žiadna trvalá vegetácia. Najčastejšie sa tu nachádza suchá a drsná rastlina, ktorá sa nazýva kremík. Táto vegetácia je schopná rásť v ťažkých podmienkach, ktoré na tejto časti sveta vládnu.

Zhrnutie

Saudská Arábia je krajina, ktorá sa vyznačuje suchým a horúcim podnebím. V Mada'in Saleh ho prežívame na vlastnej koži a navyše máme možnosť objavovať pozoruhodné pamiatky staroveku. Najzákladnejšou charakteristikou počasia v tejto oblasti sú extrémne teploty, ktoré môžu dosiahnuť aj 40 stupňov Celzia. Púšť, v ktorej sa nachádza Mada'in Saleh, je takmer bez vegetácie, ale jej scenéria nás okúzli a vyhraní medzi dnami a nocami na tomto mieste sú výrazné. Zriedkavo tu prší a najmä monzúnové dažde môžu prísť iba zriedkavo. Pre turistov, ktorí sa vydávajú do této regiónu, je dôležité sa na každodenné počasie dobre pripraviť.


Najkomplexnejšia online ponuka letov

Záruka za najvýhodnejšiu cenu

Desaťtisíce spokojných zákazníkov

Najvýhodnejšie lety po celom svete

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky